sobota, 1 marca 2014

Chole bhature, czyli wegetariańskie curry z ciecierzycy z indyjskim chlebkiem


Kino  indyjskie  kojarzy  się  pewnie  większości  z  nas  z  dość  kiczowatym Bollywoodem. Jeśli chcecie odkryć inną twarz indyjskiej kinematografii, koniecznie wybierzcie się na film „Smak curry”, który od dwóch tygodni gości na ekranach kin.  To  słodko-gorzka  historia  o  nieoczekiwanym  zauroczeniu,  opowiedziana  z humorem  i  bez  patosu.  Film  działa  jak  zastrzyk  pozytywnej  energii,  a  także kulinarnego natchnienia, bo jedzenie – tworzone z pasją i miłością – odgrywa w całej historii niebagatelna rolę. Po  powrocie  z  kina  na  pewno  będziecie  mieli  ochotę  na  gorące  i  pełne orientalnych aromatów danie. Proponujemy Wam więc curry z ciecierzycy, które w Indiach podaje się z chlebkami bhatura lub - bardziej znanymi w Polsce - chlebkami naan.

Składniki (na 4 porcje):
250 g suszonej ciecierzycy
1 duża cebula 
3 ząbki czosnku 
1 puszka pomidorów (pokrojonych) lub passaty (ok. 400 g)/w sezonie 3-4 obrane ze skórki i posiekane pomidory 
4 łyżki oleju 
mały kawałek świeżego imbiru (ok. 5 cm)
1 zielona papryczka chilli (dla lubiących mniej ostre dania ok. ½ papryczki) 
1 łyżeczka nasion kolendry
½ łyżeczki chilli w proszku
½ łyżeczki kurkumy
1 łyżeczka przyprawy garam masala*
1 łyżeczka mielonego kuminu
1 liść laurowy
szczypta cynamonu
1 goździk
nasiona z łupinki 1 kardamonu
sól
szczypta czarnego pieprzu

do podania: jogurt, świeża kolendra, posiekana czerwona cebula

*Mieszankę garam masala można zrobić samemu. Nasz przepis:
4 łyżki nasion kolendry
1 łyżka kardamonu (nasiona z ok. 8-10 łupinek)
1 łyżka ziaren czarnego pieprzu
½ łyżki goździków
½ łyżki nasion kopru włoskiego
2 łyżki kuminu
1 łyżeczka kminku
1 łyżeczka suszonego imbiru
1 łyżeczka suszonej papryczki chilli
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
2 łyżeczki cynamonu
1 gwiazdka anyżu
1 liść laurowy
szczypta szafranu

Niezmielone składniki prażyć przez chwilę na suchej patelni, pozwalając na uwolnienie się aromatów. Następnie wszystkie składniki przyprawy dokładnie zmielić, najlepiej w młynku do kawy. Przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiczku.

Przygotowanie ciecierzycy:
Suszoną ciecierzycę opłukać i zalać w dużej misce ok. 3-3,5 szklankami zimnej wody. Zostawić do namoczenia na minimum 8 godzin. Po tym czasie odlać wodę, przesypać ciecierzycę do garnka i zalać letnią wodą (wody powinno być dużo, ok. 5 cm nad powierzchnią ciecierzycy). Osolić ciecierzycę ½ łyżeczki soli i gotować pod przykryciem do miękkości, przez ok. 45 minut do 1 h. Odcedzić, pamiętając, żeby zostawić wodę z gotowania ciecierzycy do dodania do pomidorowego sosu.

Na dużej patelni rozgrzać 4 łyżki oleju i zeszklić posiekaną drobno cebulę, imbir, czosnek i zielone chilli. Po chwili dodać mieszankę przypraw (przyprawy w nasionach można zmielić przed dodaniem). Mieszać przez 1 minutę i dodać pomidory. Smażyć ciągle mieszając przez ok. 2-3 minuty, a następnie wrzucić do sosu ugotowaną ciecierzycę i wlać ok. ½ - ¾ szklanki odlanej z gotowania ciecierzycy wody. Zamieszać i spróbować, czy sos nie potrzebuje więcej wody, soli lub chilli. Gotować jeszcze ok. 10 minut na małym ogniu. Podawać z jogurtem, posiekaną czerwoną cebulą i świeżą kolendrą, a także z chlebkami bhatura lub naan.

Składniki na ok. 10 chlebków bhatura:
180 g mąki pszennej
40 g semoliny (jeśli nie mamy można zrobić w całości z mąki pszennej)
120 g naturalnego jogurtu
½ łyżki oleju lub klarowanego masła
½ łyżki cukru
½ łyżeczki soli
½ łyżeczki sody oczyszczonej
odrobina wody jeśli ciasto zbyt trudno będzie zagnieść
olej do smażenia

Przygotowanie chlebków bhatura:
W dużej misce wymieszać dokładnie wszystkie suche składniki. Dodać jogurt i olej/masło, wymieszać i zacząć wyrabiać ciasto (w razie potrzeby dodając odrobinę ciepłej wody). Wyrabiać przez ok. 5 minut. Ciasto powinno być gładkie i elastyczne. Odłożyć do miski, przykryć folią spożywczą i odstawić na 1 h w ciepłe miejsce. Po tym czasie podzielić ciasto na ok. 10 części i z każdej uformować kulę. W trakcie rozgrzewania oleju rozwałkować bardzo cienko pierwszą kulę ciasta (resztę ciasta przykryć ściereczką, żeby nie obsychało). Żeby ciasto nie przyklejało się do wałka warto posmarować je z obu stron cienką warstwą oleju, lepiej nie podsypywać mąką. Rozwałkowane ciasto na chlebki wrzucamy delikatnie na rozgrzany olej (powinno być go wystarczająco dużo, żeby chlebek swobodnie w nim pływał i nie dotykał dna naczynia) i smażyć na złoty kolor z obu stron. Wyławiać łyżką cedzakową i odsączać na ręczniku papierowym.

7 komentarzy:

  1. Uwielbiam takie dania! Mogłabym jeść codziennie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Apple pie jak zawsze "na czasie", właśnie wczoraj czytałam recenzje filmu "Smak curry" i myślałam jakie to pyszne dania mogą oczarować i dodać pikanterii kolacji we dwoje. Przepis nieoczekiwanie " spadł mi z nieba". Dziekuję i trzymam kciuki za tak wspaniały dobór wpisów na blogu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękujemy za piękny komentarz! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej, ostatnio jadłam podobne danie w indyjskiej knajpce. hmm, a Twój przepis nie wydaje sie taki trudny, musze to przetestowac:)
    http://chilloutkitchen.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Mamy nadzieję, że przepis się sprawdzi :)

    OdpowiedzUsuń